Návštěva zástupců Ústavu a Archivu v Yad Vashem

Jeruzalém: Navázání oficiálních vztahů a příprava dalších kroků vzájemné spolupráce byly hlavním důvodem návštěvy ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana, ředitelky Archivu bezpečnostních složek Jany Poddané, poradce ředitele Pavla Žáčka a koordinátorky vnějších vztahů Ústavu Neely Winkelmannové v Památníku Holocaustu Yad Vashem. Hosty doprovázel rovněž český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Delegaci z České republiky přijalo 27. března 2011 nejvyšší vedení Yad Vashem, v čele s výkonným předsedou Avnerem Shalevem a ředitelem archivu Haimem Gertnerem. Hostům byla představena moderní expozice věnovaná památce šesti milionů zavražděných Židů. V archivu si členové delegace rovněž prohlédli materiály vztahující se k osudům zavražděných Židů pocházejících z území bývalého Československa.

Představitelé Yad Vashem, Ústavu i Archivu projednali konkretizaci spolupráce v badatelské i archivní oblasti. Dalším krokem bude návštěva zástupců archivu Yad Vashem paní Esther Aran, vedoucí metodologického oddělení, a následně i ředitele archivu Haima Gertnera v Ústavu a Archivu v Praze.