Aktuálně


Oznámení

Vážení badatelé,

dovolujeme si Vám oznámit, že z technických důvodů bude badatelna Na Struze ve středu dne 27. září 2017 otevřena až od 13:00. Děkujeme za pochopení.

Přidáno: 19.09.2017

Archiv bezpečnostních složek zveřejňuje na svých webových stránkách další archivní pomůcku

Archiv bezpečnostních složek přidává ke čtyřem nedávno zveřejněným archivním pomůckám další – tentokrát je to prozatímní inventární seznam k fondu 7. brigáda Pohraniční stráže Sušice (2343).

Přidáno: 14.08.2017

Archiv bezpečnostních složek zveřejňuje na svých webových stránkách čtyři nové archivní pomůcky

Archiv bezpečnostních složek vychází opět vstříc badatelskému zájmu a zveřejňuje na svých webových stránkách hned čtyři nové pomůcky, umožňující textové vyhledávání a sloužící k orientaci v jeho fondech a sbírkách - prozatímní soupis archiválií archivní sbírky Muzeum Sboru národní bezpečnosti a vojsk ministerstva vnitra, inventář fondu Správa sledování Sboru národní bezpečnosti – IV. správa SNB, manipulační seznam k části archivní sbírky Správa vyšetřování StB – vyšetřovací spisy StB KS SNB České Budějovice a prozatímní soupis části fondu Zpravodajská správa Generálního štábu ČSLA.

Přidáno: 20.07.2017

Den otevřených dveří vzbudil i letos velký zájem

Den otevřených dveří v ABS Na Struze 8.6.2017: Na začátku komentovaných prohlídek se úvodního slova chopili ředitelé obou institucí – Zdeněk Hazdra a Světlana Ptáčníková. K vedení skupiny se chystá Jitka Bílková (vpravo)

Dne 8. června 2017 Archiv bezpečnostních složek uspořádal Den otevřených dveří a zpřístupnil veřejnosti všechna svá sídla s výjimkou budovy Ústavu pro studium totalitních režimů v Siwiecově ulici v Praze, která je vyklizena a chystá se na rekonstrukci. Zaměstnanci Ústavu se do programu zapojili také.

U příležitosti Mezinárodního dne archivů se tak zájemci při komentovaných prohlídkách mohli podívat na jindy nepřístupná místa a zažít i jistá překvapení. Hlavním motivem byly tentokrát osudy účastníků III. odboje. ÚSTR i ABS totiž chystají na podzim velkou výstavu k Akci Světlana. Právě o ní se návštěvníci mohli dozvědět jak ve výkladech historiků, tak při krátkých divadelních vystoupeních, kterými archiváři už tradičně Den otevřených dveří oživují. Zájem veřejnosti i médií byl potěšující, a to nejenom v pražských budovách Na Struze a na Braníku, ale i v moravských Kanicích.

Přidáno: 10.07.2017

Vyjádření Archivu bezpečnostních složek k údajné spolupráci pana Jiřího Kajínka s Veřejnou bezpečností

Archiv bezpečnostních složek upozorňuje, že informace o tom, že pan Jiří Kajínek „byl registrován jako tajný spolupracovník Veřejné bezpečnosti“, které se objevily dne 24. 5. a 25. 5. 2017 na různých webových serverech, např. zde http://echo24.cz/a/iUKry/kajinek-byl-registrovan-jako-tajny-spolupracovnik-vb-tvrdi-historik, a které se odvolávají na vyjádření historika pana PhDr. Petra Blažka, Ph.D. nemají sebemenší oporu ani v dochovaných archiváliích, ani v registračních pomůckách, uložených v Archivu bezpečnostních složek.

Historik Blažek, případně další, zjevně neporozuměli textu „Směrnice pro práci kriminální služby v operativním rozpracování“ (VB-oper-I-2), vydané Nařízením MV ČSSR č. 41/1972 a „Směrnice pro administrativní vedení osobních svazků, svazků propůjčených a konspiračních bytů, operativních a agenturních spisů kriminální služby“ (VB-oper-I-3), vydané Nařízením MV ČSSR č. 40/1972 (obě platily až do r. 1990), které jsou dostupné zde: http://old.ustrcr.cz/data/pdf/rozkazy/smernice/nmv-ca38-1972.pdf

Vycházeli z pojmů užívaných Státní bezpečností, kde „agenturní svazek“ skutečně znamená svazek spolupracovníka. U Veřejné bezpečnosti tomu bylo jinak. Agenturní spisy byly vedeny k osobám důvodně podezřelým ze závažné, sériově páchané, organizované trestné činnosti, kterou bylo nutné odhalit pomocí spolupracovníků kriminální služby (viz sken č. 54 výše citovaných směrnic). Agenturní spisy tedy nebyly spisy agentů, ale naopak - byly vedeny na osoby, k nimž agenti podávali zprávy. Dle směrnic tedy pan Jiří Kajínek nebyl subjektem podávajícím Veřejné bezpečnosti zprávy, ale objektem, k němuž byly zprávy příslušným útvarem Veřejné bezpečnosti shromažďovány. Tomu ostatně odpovídá i fakt, že agenturní spis kriminální služby byl zaveden v lednu 1985, přičemž v témže roce byl zaveden rovněž vyšetřovací spis Veřejné bezpečnosti.

Toto vyjádření Archivu bezpečnostních složek se týká výhradně údajné spolupráce pana Kajínka s Veřejnou bezpečností, nikoliv spolupráce s jinými bezpečnostními složkami. Jakékoliv jiné dotazy, podané dle zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě, rádi zodpovíme a dochované archiválie předložíme ke studiu. Návod, jak o archiválie žádat, naleznete zde: http://www.abscr.cz/cs/jak-zadat. Doporučujeme médiím, aby se obracela na Archiv bezpečnostních složek, který je jednak správcem příslušných archiválií, jednak disponuje odborníky, kteří s těmito archiváliemi dlouhodobě pracují a jsou schopni o nich podávat relevantní faktické informace (interpretaci obsahu přenecháme jiným), a nespoléhala se na různá nepodložená tvrzení.

Přidáno: 25.05.2017

Den otevřených dveří Archivu bezpečnostních složek a Ústavu pro studium totalitních režimů

Den otevřených dveří ABS a ÚSTR ve čtvrtek  8.6.2017

Archiv bezpečnostních složek a Ústav pro studium totalitních režimů pořádají ve čtvrtek 8. června 2017 Den otevřených dveří v budovách ABS – Branické náměstí 2, Praha 4; Na Struze 3, Praha 1 a Brno – Kanice.

Na programu Dne otevřených dveří budou komentované prohlídky budov v každou celou hodinu od 11 do 17 hodin (pražská pracoviště) a v 10 a v 16 hodin (Brno – Kanice).

Přidáno: 25.05.2017

Archiv bezpečnostních složek zve na zajímavou výstavu v Jičíně

Pozvánka

V Regionálním muzeu a galerii v Jičíně se 28. dubna 2017 uskuteční vernisáž výstavy Osudy 50. let − Proces se "Zelenou internacionálou", na níž spolupracoval i Archiv bezpečnostních složek. Výstava je věnována vykonstruovaném politickém procesu 50. let, ve kterém byli mj. odsouzeni tři významní spisovatelé z Jičínska - Václav Prokůpek, Josef Knap a František Křelina. Přijďte se dozvědět více o jejich osudech!

Přidáno: 25.04.2017

Archiv bezpečnostních složek zve na zajímavý seminář

Pozvánka

Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek zvou učitele dějepisu a příbuzných společenskovědních předmětů i zájemce z řad archivářů na celodenní seminář "Odkud to vlastně víme? Archiv ve výuce". Účastníci semináře se mj. dozvědí, jak mohou školy spolupracovat s archivy a jak lze archiválie využít ve výuce. Bude se diskutovat o tom, jak žáky a studenty motivovat pro práci s prameny, o limitech, které písemnosti mají, a také o fungování archivu jako instituce. Seminář se koná 5. května 2017, je zdarma a zájemci se mohou registrovat zde: 1url.cz/stkUr. Podrobnosti najdete v pozvánce.

Přidáno: 21.04.2017

Vyšlo čtrnácté číslo Sborníku Archivu bezpečnostních složek

Ilustrační foto

Čtrnácté číslo Sborníku Archivu bezpečnostních složek přináší čtenářům na svých stránkách celou řadu zajímavých příběhů a množství odborných textů. Témata studií, publikovaných v tomto čísle Sborníku, jsou velmi pestrá. Do období Protektorátu Čechy a Morava se vrací Adam Hájek, jehož studie je primárně zaměřena na elitní složky Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Čtenáře podrobně seznamuje také s historií Kuratoria, jeho cíli, poměrně složitou strukturou a hlavními představiteli včetně jejich poválečných osudů. Markéta Bártová se ve svém článku věnuje Ludvíku Součkovi, přednostovi výslechové skupiny nechvalně známého 5. oddělení Hlavního štábu MNO. Autorka rekapituluje jeho život a kariéru (která byla ukončena zatčením, vyšetřováním a posléze odsouzením), na vybraných případech, přímo spojených s osobou Součka, popisuje činnost výslechové skupiny a všímá si i jeho osudů po propuštění a snahy o rehabilitaci. Jiří Vymětalík představuje historii tábora v Hodoníně u Kunštátu v přímé souvislosti s výstavbou dálkové silnice Plzeň – Moravská Ostrava. Autor se věnuje jednotlivým typům táborů a velmi podrobně popisuje podíl trestanců (chovanců) na stavbě, všímá si jejich výživy i epidemie tyfu, srovnává situaci s obdobným táborem v Letech u Písku...

Archiv bezpečnostních složek zároveň zveřejňuje v elektronické podobě předchozí číslo Sborníku ABS č. 13/2015.

Přidáno: 27.03.2017

V eBadatelně najdete nově přidané archiválie z druhé poloviny 60. let

Ilustrační foto

Praha 17. ledna 2017 – Zprávy o stavu vyšetřování sebeupálení Jana Palacha a Jana Zajíce, jmenné seznamy účastníků různých studentských demonstrací v 60. letech, interpelace poslanců k případu Václava Havla nebo zprávy o událostech tzv. „hokejové noci“ z 28. na 29. března 1969 – to jsou jen některé z archiválií, které Archiv bezpečnostních složek přidal do aplikace eBadatelna. V ní mohou registrovaní badatelé studovat kdekoli na internetu.

Přidáno: 19.01.2017