Vernisáž výstavy k výročí narození a úmrtí českobudějovického biskupa Josefa Hloucha

V pátek 8. června 2012 byla slavnostně zahájena výstava Uzavírám vás do svého srdce k 110. výročí narození a 40. výročí úmrtí devátého českobudějovického biskupa Josefa Hloucha (1902–1972) ve Státním okresním archivu v Českých Budějovicích. Vernisáže se zúčastnili současný biskup Mons. Jiří Paďour, OFMCap., primátor Českých Budějovic Juraj Thoma, ředitel Státního oblastního archivu v Třeboni PhDr. Václav Rameš, zástupci diecéze, řádové sestry, odborná a laická veřejnost.

Organizátorům výstavy pod vedením zástupce ředitele Státního oblastního archivu v Třeboni PhDr. Vlastimila Koldy se podařilo shromáždit téměř 250 archiválií a trojrozměrných předmětů z celé České republiky, mezi nimi archiválie z Archivu bezpečnostních složek. Přestože byl J. Hlouch jmenován biskupem v roce 1947 a zemřel v roce 1972, prakticky mu komunistický režim povolil vykonávat úřad do února 1948 a potom až v letech 1968 do 1972.

Slavnostní vernisáže se zúčastnili zástupci Archivu bezpečnostních složek 1. zástupkyně ředitele Zlatuše Kukánová a vedoucí Kanceláře ředitele Lubomír Augustín.

Pořádání výstavy se mimo jiné stalo impulzem k obohacení archivních fondů, protože se během přípravy výstavy podařilo získat řadu archiválií ze soukromých sbírek.

Expozice je veřejnosti přístupná do 29. června 2012 v budově Státního okresního archivu v Českých Budějovicích, Rudolfovská 40.