Aktuálně


Nové vyhledávací pomůcky

Archiv bezpečnostních složek na své stránce modernizoval vyhledávaní v seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti zveřejněných podle zákona č. 107/2002 Sb. Údaje byly převzaté Archivem od ministerstev vnitra, obrany a spravedlnosti. Archiv bezpečnostních složek převzal taktéž od Ministerstva vnitra ČR kopie pravomocných rozsudků, kterými se určuje neoprávněnost evidence některých osob uvedených v seznamech. Údaje k těmto osobám jsou opatřeny poznámkou.
K dispozici je také vyhledávání v archivních pomůckách bezpečnostních složek, kterého součástí je seznam objektových svazků rozvědky státní bezpečnosti (I. správa).
Časová prodleva mezi převzetím původního vyhledávače od ministerstva vnitra a spuštěním v současné podobě byla způsobena programovou synchronizací s modernější verzí internetové aplikace Archivu.

Přidáno: 10.10.2008

Vernisáž výstavy „K231 – Aby se to už neopakovalo“

Výstavu Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek „K231 – Aby se to už neopakovalo“ otevřel v pondělí 29. září 2008 první náměstek ředitele Ústavu Miroslav Lehký a děkanka Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Naděžda Rozehnalová...

Přidáno: 29.09.2008

První jednání Vědecké rady ÚSTR

Dne 15. září 2008 ke svému prvnímu jednání zasedla Vědecká rada ÚSTR, která si za svého předsedu zvolila doc. PhDr. Jiřího Pernese, Ph.D., a místopředsedu PhDr. Eduarda Stehlíka. Kromě schválení návrhu vnitřních norem se vyjádřila k návrhu plánu činnosti ÚSTR na rok 2009.

Přidáno: 17.09.2008

Návštěva maďarské delegace

Dne 10. září 2009 navštívila Ústav pro studium totalitních režimů a Archív bezpečnostních složek delegace z Maďarska, účastníci konference Bezpečnostní aparát, propaganda a Pražské jaro: ředitel Ústavu pro dějiny Maďarské revoluce pan János Rainer, vědecký pracovník tohoto ústavu, ředitel Ústavu pro studium studené války v Budapešti Csaba Békés, Magdolna Baráth, vedoucí oddělení výzkumu Historického archívu státobezpečnostních služeb v Budapešti a Andrea Kozáry historička Policejní akademie v Budapešti. V sídle Ústavu a Archívu je přijali Pavel Žáček, Miroslav Lehký a Ladislav Bukovszky.

Návštěva maďarské delegace Návštěva maďarské delegace Návštěva maďarské delegace

Přidáno: 16.09.2008

Pietní akty v Kolíně a Lošanech 8. září 2008

Pietní akt v Kolíně 8. září 2008

Zástupce ředitele Archivu bezpečnostních složek Mgr. Miroslav Urbánek se zúčastnil za Ústav a Archiv pietních aktů, které se konaly dne 8. 9. 2008 u pamětní desky in memoriam brigádního generála Václava Morávka v Kutnohorské ulici v Kolíně a u památníku in memoriam generálmajora Josefa Mašína v Lošanech. Hlavním cílem obou pietních aktů bylo, vedle vzpomínky na tzv. 2. vlnu kolínské části vojenské odbojové organizace Obrana národa, důstojné připomenutí srpnových dat narození Josefa Mašína (26.8.1896), Václava Morávka (8.8.1904) a samozřejmě i posledního ze Tří králů, in memoriam generálmajora Josefa Balabána.

Vzpomínkového aktu, který společně uspořádali Společnost Václava Morávka, město Kolín, obec Lošany a Armáda ČR, se zúčastnili představitelé Konfederace politických vězňů, Českého svazu bojovníků za svobodu, Vojenského sdružení rehabilitovaných, představitelé Vlády ČR, Ministerstva obrany ČR, Armády ČR, Středočeského kraje a další hosté.

Pietní akt v Kolíně 8. září 2008 Pietní akt v Kolíně 8. září 2008 (Foto Š. Krombholzová) Pietní akt v Kolíně 8. září 2008 (Foto Š. Krombholzová) Pietní akt v Kolíně 8. září 2008 Pietní akt v Kolíně 8. září 2008 Pietní akt v Kolíně 8. září 2008 (Foto Š. Krombholzová) Pietní akt v Kolíně 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008 Pietní akt v Lošanech 8. září 2008

Přidáno: 13.09.2008

Mezinárodní symposium k 70. výročí mnichovské dohody

Ústav pro studium totalitních režimů si Vás dovoluje pozvat na Mezinárodní symposium k 70. výročí mnichovské dohody. To se uskuteční ve čtvrtek 18.9. 2008 od 14.00 v budově ústavu, Havelkova 2, Praha 3 - Žižkov. Diskuse k dopadům mnichovské dohody se zúčastní němečtí i čeští historici. Symposium je otevřené i pro veřejnost.

Přidáno: 12.09.2008

Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti

Praha 8. září 2008 - Prezident polského Ústavu národní paměti Janusz Kurtyka, ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček podepsali dnes po poledni dohodu o spolupráci mezi Ústavem, Archivem a polským IPN. „Je to první dohoda se zahraničním partnerem, který se zabývá stejnými tématy jako my. V tomto trendu chceme pokračovat i s dalšími institucemi v zahraničí. Následovat bude Slovenská republika a Maďarsko. Chtěl bych podotknout, že je více než symbolické dnešní datum podpisu, kdy si připomínáme 40 let od upálení Ryszarda Siwiece na Stadionu Desetiletí ve Varšavě,“ řekl Pavel Žáček.

Janusz Kurtyka podotkl, že dnes podepsaná dohoda umožní prohloubit spolupráci obou institucí, výměnu badatelů a sdílení zkušeností. „Je pro nás důležité spolupracovat se zahraničními partnery. Když budeme prosazovat nějaké projekty, budeme mít větší sílu, když se spojíme, než když je budeme prosazovat jednotlivě,“ dodal Kurtyka.

Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti8 Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti8 Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti8 Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti8 Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti8 Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti8 Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti8 Podepsání Dohody o spolupráci s polským Ústavem národní paměti8

Přidáno: 08.09.2008

Zveřejnění spisu brigádního generála Miroslava Bálinta

PRAHA 1. SRPNA 2008 - Archiv bezpečnostních složek dnes zveřejnil další spis veřejně činné osoby, o které se v médiích začalo mluvit v souvislosti se zveřejněním pomocných registračních protokolů vojenské kontrarozvědky. Zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR brigádní generál Miroslav Bálint se rozhodl zveřejnit svůj spis a také stanovisko k faktu, že byl evidován jako důvěrník. Přidal se tak k ostatním, kteří se rozhodli zveřejnit své spisy na webových stránkách v rámci jejich maximální otevřenosti a transparentnosti.

Přidáno: 01.08.2008

Zveřejnění spisů poslanců Bartoše, Hasila a Ranince

PRAHA 30. července 2008 - Archiv bezpečnostních složek dnes na mimořádné tiskové konferenci zpřístupnil spisy, které VKR vedla k poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Přidáno: 31.07.2008

Registrační protokoly Vojenské kontrarozvědky

PRAHA 28. července 2008 – Archiv bezpečnostních složek v souvislosti se zveřejněním evidenčních podkladů Vojenské kontrarozvědky uvádí, že zveřejňováním pomocných registračních protokolů – a nakonec i dalších dokumentů z provenience komunistických bezpečnostních složek – naplňuje jeden z hlavních úkolů, které pro něj vyplývají ze zákona č. 181/2007 Sb. i dalších právních norem...

Přidáno: 28.07.2008