Aktuálně


Změna adresy sídla Archivu

Praha 7. ledna 2009– Rada Hlavního města Prahy rozhodla o přejmenování ulice Havelkova na ulici Siwiecova. Ulice v níž sídlí Ústav a Archiv se tak jmenuje po Ryszardu Siwiecovi, který se upálil v září 1968 na varšavském stadionu Desetiletí na protest proti okupaci Československa. Rada Hlavního města Prahy tak vyhověla žádosti Ústavu pro studium totalitních režimů, který spolu s Archivem sídlí v této ulici, o změnu názvu ulice, která doposud nesla jméno někdejšího tajemníka komunistických Rudých odborů Václava Havelky.

Nová adresa:
Archiv bezpečnostních složek
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
Poštovní adresa: P.O.BOX 18, 110 06 Praha 1

Přidáno: 06.01.2009

Návštěva zástupců Národního parlamentu dětí a mládeže

21. listopadu 2008 navštívilo Archiv bezpečnostních složek a Ústav pro studium totalitních režimů čtyřicet zástupců Národního parlamentu dětí a mládeže. Představitelé ABS a ÚSTR podali zástupcům mládeže zajímavou formou komplexní informace, zodpověděli jejich dotazy a pro ilustraci jim umožnili prolistovat některé archivní materiály.

Přidáno: 24.11.2008

„Tváře moci“ v Praze

V pátek 14.listopadu 2008 byla na Václavském náměstí v Praze zahájena výstava „Tváře moci“, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek a Městskou částí Praha 1, jejíž starosta Petr Hejma společně se starostkou městské části Praha 3 Milenou Kozumplíkovou a ředitelem Ústavu Pavlem Žáčkem výstavu zahájili.

Přidáno: 14.11.2008

Online výstava - Výročí vzniku Československa v dokumentech Sboru národní bezpečnosti

Praha 6. listopadu 2008 - Archiv bezpečnostních složek připravil v souvislosti s 90. výročím vzniku samostatného československého státu webovou výstavu dosud nezveřejněných archivních dokumentů a fotografií vytvořených Sborem národní bezpečnosti, které se vztahují k oslavám 50. a 70. výročí vzniku ČSR.

Přidáno: 10.11.2008

Podepsání dohody o spolupráci se slovenským Ústavem paměti národa a Historickým archivem maďarské státní bezpečnosti

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček a ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky ve čtvrtek 6. listopadu a v pátek 7. listopadu podepsali dohodu se svými partnerskými organizacemi na Slovensku a v Maďarsku. Všechny instituce získají snadnější přístup k materiálům týkajících se historie jejich států v době totalitních režimů. Smlouvy také umožní stáže badatelů v zahraničí a poskytnou prostor pro užší spolupráci. Součástí podepsání smlouvy v Maďarsku byla i prohlídka archivu a seznámení s činností instituce, která funguje už téměř deset let. Fotografie »

Přidáno: 07.11.2008

Slavnostní otevření Knihovny Jána Langoše

Ústav pro studium totalitních režimů ve středu 29. října 2008 slavnostně otevřel v sídle Ústavu v Havelkově ulici knihovnu, která nese jméno Jána Langoše. Knihovnu mohou využívat nejen pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, ale i badatelé navštěvující badatelnu Archivu.

Přidáno: 31.10.2008

Ústav a Archiv podepsaly dohodu o spolupráci s United States Holocaust Memorial Museum

Praha – 26. října 2008 – Ředitelé Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek Pavel Žáček a Ladislav Bukovszky podepsali v rezidenci amerického velvyslance smlouvu o spolupráci s ředitelkou United States Holocaust Memorial Museum ve Washingtonu Sarou Bloomfield. Slavnostní akt se odehrál v rezidenci amerického velvyslance v České republice, Jeho Excelence Richarda W. Grabera.

Přidáno: 27.10.2008

Výstava „Tváře moci“ v Brně

Pozvánka na zahájení výstavy Tváře moci -  Brno, náměstí Svobody, 28. 10. 2008

Ústav pro studium totalitních režimů, Archiv bezpečnostních složek a Městská část Brno–střed pořádají výstavu „Tváře moci“, která bude veřejnosti představena v termínu od 28. října do 26. listopadu 2008 na náměstí Svobody v Brně. Záměrem výstavy je vizualizace a demytizace vybraných představitelů totalitního bezpečnostního aparátu, kteří před rokem 1989 působili v Brně a Jihomoravském kraji, a jejichž aktivity napomáhaly udržení totalitní moci a naplňování represivní politiky Komunistické strany Československa v tomto regionu.

Přidáno: 23.10.2008

Vyjádření Archivu bezpečnostních složek ke zpochybňování pravosti archivního dokumentu uveřejněného v článku Adama Hradílka

„Úděl Milana Kundery“, který vyšel pod názvem, „Udání Milana Kundery“ v týdeníku Respekt

Praha 14. 10. 2008 V článku týdeníku Respekt byla zveřejněna archiválie z vyšetřovacího spisu č. V-2051 MV, který je uložen v Oddělení operativních svazků kontrarozvědky a vyšetřovacích spisů Archivu bezpečnostních složek. Tento vyšetřovací spis byl zaveden bývalými bezpečnostními složkami po zatčení a vzetím do vazby Miroslava Dvořáčka dne 14. 3. 1950. Vyšetřovací spis byl uložen do archivu ministerstva vnitra dne 21. 9. 1956.

Vyšetřovací spis se skládá z vyšetřovacího svazku a podsvazku 1. Podsvazek 1 obsahuje Záznam ze 14. 3. 1950 o návštěvě Milana Kundery, nar. 1. 4. 1929 v Brně, na OVNB 6 oddělení II Praha 6. Po provedené vnější kritice pramene (porovnání vnějších znaků historického dokumentu), je vyloučeno, že by se jednalo o dokument vzniklý mimo dobové a místní souvislosti.

Archiválie je pevně spojena s podsvazkem, který je průběžně paginován, záznam nese dobové spisové značky, na záznamu je podepsán příslušník bývalé bezpečnostní složky Jar. Rosický. Studiem osobní evidenční karty bylo zjištěno, že Jaroslav Rosický jako bývalý příslušník Sboru národní bezpečnosti skutečně pracoval u součásti národní bezpečnosti, která záznam vyhotovila.

Vyšetřovací spis byl zpřístupněn v průběhu let 1967 až 1980 celkem desetkrát, vždy příslušníkům bývalých bezpečnostních složek. Po roce 1989 byl badatelsky zpřístupněn v roce 2006 – občanu stíhanému komunistickým režimem a v roce 2008 pracovníkovi Ústavu pro studium totalitních režimů.

Archiv bezpečnostních složek vylučuje možnost, že se v případě výše uvedeného Záznamu jedná o falzifikát, nevyjadřuje se k informacím, které obsahuje a nevyjadřuje se rovněž k jejich interpretaci.

Přidáno: 14.10.2008

Zveřejnění personální karty příslušníka SNB Jaroslava Rosického

Archiv bezpečnostních složek zveřejňuje personální kartu příslušníka SNB Jaroslava Rosického, který je podepsán pod záznamem o návštěvě Milana Kundery na policejní stanici v Praze 6, dne 14. 3. 1950.
Z této karty vyplývá, že příslušník SNB začal pracovat na oddělení Praha 6 v prosinci roku 1949, tedy tři měsíce před tím, než sepsal protokol o informacích získaných od Milana Kundery. Byl služebně zařazen do oddělení pátrání, což funkčně odpovídá skutečnosti, že po Miroslavu Dvořáčkovi, jehož plánovaná návštěva na vysokoškolských kolejích byla policii oznámena, bylo vyhlášeno celostátní pátrání. A přijímání informací o osobách v pátrání bylo tedy plně v kompetenci Jaroslava Rosického.

Přidáno: 14.10.2008