Aktuálně


Zveřejnění materiálů o době nacistické okupace z fondů ABS

Praha 4. května 2009 - Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek dnes na tiskové konferenci představily meteriály z fondů ABS týkající se masakrů na civilním obyvatelstvu na konci II. světové války. Zároveň s dokumenty, včetně seznamů zastřelených obyvatel Prahy, je k dispozici také fotodokumentace. V druhé části tiskové konference byla představena struktura SS jednotek v Protektorátu Čechy a Morava a zveřejněn „Seznam příslušníků Gestapa v Čechách a na Moravě“.

Přidáno: 05.05.2009

Delegace polského IPN v Praze

Praha, 22. dubna 2009 - Archiv bezpečnostních složek dnes navštívila delegace partnerské organizace z polského Ústavu paměti národa (IPN). Generální ředitel IPN Jan Baster, ředitel Odboru zpřístupňování a archivace dokumentů Ústavu paměti národa Zbigniew Nawrocki a jeho zástupce Jacek Kwilosz se zajímali především o české zkušenosti při digitalizaci a zpřístupňování archivních dokumentů. Při dvoudenní návštěvě si polští kolegové prohlédli všechna pražská pracoviště Archivu beupečnostních složek a seznámili se s procesem digitalizace archivních dokumentů Ředitel Nawrockui přislíbil spolupráci a výměnu zkušeností při budování digitálního českého digitálního archivu a zároveň pozval pracovníky Ústavu i Archivu k návštěvě polského Ústavu paměti národa a jeho archivu.

Návštěva delegace polského IPN v Praze (22.4.2009) Návštěva delegace polského IPN v Praze (22.4.2009) Návštěva delegace polského IPN v Praze (22.4.2009)

Přidáno: 22.04.2009

Ředitelé Ústavu a Archivu podepsali dohodu o spolupráci s rumunským „ÚDV“

Praha 16. dubna 2009 – Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek dnes udělaly další krok k širší mezinárodní spolupráci. Dopoledne podepsali ředitelé obou institucí dohodu o podpoře a spolupráci s rumunským Institutem pro vyšetřování zločinů komunismu (The Institute for the Investigation of Communist Crimes in Romania, Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania) jehož reprezentoval ředitel Marius Oprea...

Přidáno: 16.04.2009

Zahájení výstavy „Praha objektivem tajné policie“ a křest stejnojmenné knihy

Brusel 7. dubna 2009 - Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek připravil výstavu Praha objektivem tajné policie a také stejnojmennou dvojjazyčnou knihu, která představuje činnost Správy sledování StB. Kouzlem nechtěného se komunistické politické policii StB, respektive jejím příslušníkům, kteří byli zaměstnáni na správě sledování, podařilo zachytit kromě sledovaných osob také podobu Prahy v 70. a 80. letech 20. století.
Výstava i kniha mají evropskou premiéru a byly slavnostně představeny na půdě Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu za účasti velvyslankyně ČR při EU Mileny Vicenové, ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka, ředitele Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého a téměř devadesáti hostů ze všech evropských institucí sídlících v Bruselu...

Přidáno: 08.04.2009

Tři osudové březnové dny 14.–16. březen 1939

Měsíc březen roku 1939 tvoří bez nadsázky zlom v našich novodobých dějinách. Jeho události ovlivnily československou společnost na dlouhá desetiletí. Vždyť poválečné následky (příchod sovětských jednotek do Evropy) ve středoevropském prostoru trvaly prakticky až do revolučního roku 1989, kdy střední Evropa opět vstoupila na cestu demokracie. Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek zveřejňují fotografie a dokumenty ke třem osudovým dnům roku 1939 (14. - 16. březen).

Přidáno: 15.03.2009

Zahájení výstavy Na frontě studené války

Praha 24. února 2009 – Ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová spolu s ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlem Žáčkem a autorem výstavy Prokopem Tomkem představili novinářům výstavu Na frontě studené války, která je k vidění v historické budově Muzea hlavního města Prahy až do 3. května... Ilustrační foto

Přidáno: 24.02.2009

Slavnostní odhalení nového názvu sídelní ulice Ústavu a Archivu

Velvyslanec Polské republiky v České republice, J.E. Jan Pastwa, velvyslanec Dánského království v Praze, J.E. Ole Moesby, místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Liška, starostka Městské části Praha 3 Milena Kozumplíková a řada dalších hostů se v pátek 13. února účastnila slavnostního odhalení nového názvu ulice v níž sídlí Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek. Ulice se přejmenovala z Havelkovu na Siwiecovu. Nese jméno po polském humanistovi Ryszardu Siwcovi, který se 8. září 1968 upálil na protest proti okupaci Československa na varšasvkém Stadionu Desetiletí.

Přidáno: 13.02.2009

Zveřejnění registračních protokolů I. správy SNB

Praha 3. února 2009 – Archiv bezpečnostních složek zveřejňuje registrační protokoly osobních svazků tajných spolupracovníků I. správy SNB (československá rozvědka) z období 1954 – 1989. Kádroví příslušníci komunistické rozvědky v nich shromažďovali dokumentaci o tajných spolupracovnících, jejich rozpracování, získání ke spolupráci, o průběhu spolupráce atd. Podle agenturní kvalifikace se svazky dělily na osobní svazek agenta (A), důvěrný styk (DS), ideospolupracovníka (IS), důvěrníka (D) a krycí adresa (KA).

Kromě registračních protokolů tajných spolupracovníků, zveřejňuje Archiv také registrační protokoly operativní korespondence I. správy SNB, tedy svazků řádu 8. Zveřejněné protokoly pochází z let 1955 – 1989. Ve svazcích operativní korespondence I. správy SNB shromažďovali příslušníci Státní bezpečnosti materiály o spojení centrály s rezidenturou, plány práce rezidentury, organizační dopisy, styky a spolupráce s územními kontrarozvědnými orgány, plnění požadavků zahraničních partnerů a jiné.

Přidáno: 03.02.2009

Zahájení výstavy Jan Palach ´69

Praha 16. ledna 2009 - Několik desítek hostů bylo ve čtvrtek 15. ledna večer svědky zahájení výstavy Jan Palach ´69 v prostorách Křížové chodby pražského Karolina. Na její přípravě se podílely Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Národní muzeum, Ústav pro studium totalitních režimů, Archiv bezpečnostních složek, Archiv Univerzity Karlovy a také řada soukromých osob, které zapůjčily dobové materiály. Výstava, která doprovází vydání stejnojmenné knihy kolektivu autorů v jehož čele stáli historik Petr Blažek, Patrik Eichler a Jakub Jareš, bude otevřena do 14. února od 10 do 18 hodin a je přístupná zdarma.

Přidáno: 16.01.2009

Připomínka 40. výročí sebeupálení Jana Palacha

Praha 8. ledna 2009 - Filosofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Národní muzeum, Ústav pro studium totalitních režimů a Archiv bezpečnostních složek připravují řadu akcí ke 40. výročí sebneupálení Jana Palacha. Pro veřejnost je zejména určen seminář o Janu Palachovi, který se koná 15. a 16. ledna ve Filosofické fakultě respektive v Národním muzeu a také pietní akt v pátek 16. ledna od 14.30 před Národním muzeem.

Přidáno: 08.01.2009