Aktuálně


Výstava „Brno v srpnu 1969“

ilustrační foto

Náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslav Lehký, první místostarosta městské části Brno-střed Zdeněk Pazdírek, Eva Pánková z Moravského zemského muzea a Jiří Mikulka z Archivu bezpečnostních složek zahájili ve čtvrtek 20. srpna 2009 výstavu Brno v srpnu 1969 na náměstí Svobody v Brně, která bude k vidění až do 17. září 2009.

Přidáno: 21.08.2009

Zahájení výstavy BRNO V SRPNU 1969

Praha 20. srpna 2009 – Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek připravil výstavu BRNO V SRPNU 1969.

Výstava má dvanáct panelů a na začátku připomíná události roku 1968, poté se autoři věnují rozboru situace v prvním roce okupace, tedy od srpna 1968 do srpna 1969. Neklidný rok vyvrcholil velmi intenzivními přípravami na první výročí okupace, na které se připravovaly především bezpečnostní složky. Dokumentace příprav na zásah má své místo na jednom z panelů, kde je i fotografie vrhače slzných granátů, který byl přivezen do Brna z Polska.

Přidáno: 20.08.2009

Ústav otvírá výstavy k srpnu 1969 na dvou kontinentech

Praha 18. srpna 2009 – Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek připravuje k nadcházejícímu výročí okupace Československa vojsky varšavské smlouvy a následné normalizace řadu akcí.

Den před výročím, tedy 20. srpna 2009 otevře dvě výstavy a to na dvou kontinentech zároveň. V Brně bude ve dvě hodiny odpoledne otevřena výstava BRNO V SRPNU 1969. Ve vzdáleném americkém Washingtonu v prestižním Woodrow Wilson International Center for Scholars pak startuje americké turné výstava PRAHA OBJEKTIVEM TAJNÉ POLICIE.

Přidáno: 19.08.2009

Pozvánka na výstavu „Brno v srpnu 1969“

Pozvánka na výstavu „Brno v srpnu 1969“

Den před 41. výročí okupace Československa - 20. srpna bude ve 14 hodin na brněnském náměstí Svobody zahájena výstava „Brno v srpnu 1969“. Výstava na hlavním brněnském náměstí je již druhou výstavou o historii Československa na frekventovaném místě moravské metropole. Loni byla k vidění výstava Tváře moci.

Brno bylo v srpnu 1969 dějištěm mohutných protestů proti okupaci Československa. V srpnu se navíc na velodromu konalo mistrovství světa v dráhové cyklistice a ve městě byly tisíce fanoušků a desítky novinářů z celého světa. Zprávy o krvavém potlačení protestů se tak donesly i do vzdálených koutů naší planety. O událostech srpnových dnů v roce 1969 natočil ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek režisér Peter Kerekes půlhodinový dokument, který se bude vysílat 21.8. od 20.55 na ČT1.

Přidáno: 13.08.2009

Archiv bezpečnostních složek spouští digitální archiv

Praha 10. července 2009 - Archiv bezpečnostních složek dnes ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů spustil pilotní část projektu elektronické badatelny. Na všech badatelnách Archivu (dvě v Praze, jedna v Kanicích nedaleko Brna) budou mít zájemci možnost nahlížet do dokumentů digitalizovaných z archivních fondů a sbírek ABS. Projekt budování elektronického archivu navazuje na projekt „Otevřená minulost“ zahájený ministerstvem vnitra v roce 2007.

Přidáno: 10.07.2009

Tisková zpráva Archivu bezpečnostních složek k dotazům ke zveřejňování evidenčních záznamů

Praha 7. července 2009 - Archiv bezpečnostních složek v reakci na tvrzení pana Stanislava Pence odmítá, že by při práci s informačními systémy neplnil své zákonné úlohy, tj. povinnosti vůči badatelské veřejnosti, úředním místům České republiky a nezveřejňoval na své webové stránce zákonem vymezené penzum evidenčních záznamů vztahujících se k činnosti bývalé Státní bezpečnosti.

Přidáno: 07.07.2009

Sborník Archivu bezpečnostních složek 6/2008

Další číslo odborného periodika Archivu bezpečnostních složek přináší na 12 příspěvků pracovníků Archivu bezpečnostncíh složek a Ústavu pro studium totalitních režimů. Autoři se zabývají především dobou komunistického režimu, ale sborník pokrývá i období protektorátu. Z širokého výběru témat, která sborník přináší, můžeme jmenovat např. problematiku československé a sovětské rozvědky, brigád pohraniční stráže či toxikomanie. Publikace obsahuje jak články a studie, tak biografie či fondy a materiály.

Přidáno: 23.06.2009

Podepsání dohody o spolupráci s Ukrajinským institutem národní paměti

Kyjev, 9. června - Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček, ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky a ředitel Ukrajinského institutu národní paměti akademik Igor Yukhnovsky v úterý 9. června podepsali v Kyjevě dohodu o spolupráci. Instituce se mimo jiné zavázaly ke spolupráci v oblasti vědeckého výzkumu, vzdělávacích projektů a dokumentace politických represí z období nacistického a komunistického totalitního režimu. Společně pak navštívili památník obětem hladomoru v centru Kyjeva. Součástí zahraniční cesty bylo i jednání o spolupráci s ředitelem Oblastního státního archivu Volodymyrem Viatrovychem, v němž jsou soustředěny materiály bývalé NKVD a KGB a který je součásti Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU).

Podepsání dohody o spolupráci s Ukrajinským institutem národní paměti (Kyjev, 2.6.2009) Podepsání dohody o spolupráci s Ukrajinským institutem národní paměti (Kyjev, 2.6.2009) Podepsání dohody o spolupráci s Ukrajinským institutem národní paměti (Kyjev, 2.6.2009) Památník obětem hladomoru v centru Kyjeva

Přidáno: 12.06.2009

Mezinárodní pracovní setkání zahájeno

Praha, 26. května - Dnes po deváté hodině dopoledne byl zahájen mezinárodní workshop Archivu bezpečnostních složek „Zkušenosti postkomunistických zemí s archivy bývalých bezpečnostních složek“. Úvodní slovo pronesli místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Liška, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček a ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky. Na workshop přijeli zástupci partnerských institucí z Polska, Maďarska, Rumunska a Německa a Slovenska.

Přidáno: 26.05.2009

Archiv bezpečnostních složek připravuje mezinárodní workshop „Zkušenosti postkomunistických zemí s archivy bývalých bezpečnostních složek“

Pozvánka na mezinárodní workshop „Zkušenosti postkomunistických zemí s archivy bývalých bezpečnostních složek“

Praha 12. května 2009 - Archiv bezpečnostních složek připravuje na 26.-27. května 2009 mezinárodní odborný workshop „Zkušenosti postkomunistických zemí s archivy bývalých bezpečnostních složek“. Dvoudenního pracovního setkání, konajícího se pod záštitou místopředsedy Senátu Parlamentu ČR MVDr. Jiřího Lišky, se zúčastní zástupci partnerských institucí ze Slovenska, Maďarska, Polska a Německa.
WORKSHOP JE POUZE PRO ZVANÉ HOSTY.

Přidáno: 12.05.2009