Aktuálně


Kolegové z Ústavu ocenili Den otevřených dveří v Archivu, na němž se spolupodíleli


Přidáno: 25.06.2014

Archiv bezpečnostních složek zve na Den otevřených dveří

Pozvánka na Den otevřených dveří v Archivu bezpečnostních složek (Na Struze 3, Praha 1, 13.06.2014 od 10.00 do 16.00)

Archiv bezpečnostních složek se letos poprvé zapojuje do akce „Mezinárodní den archivů“ a srdečně zve všechny zájemce k prohlídce svých prostor v budově Na Struze 3, Praha 1. Rádi uvítáme Vás i Vaše děti!

Přidáno: 05.06.2014

Archiv bezpečnostních složek převzal objektové svazky I. správy

Dne 8. 4. 2014 převzal Archiv bezpečnostních složek od Úřadu pro zahraniční styky a informace na základě ustanovení § 14 odst. 2 zákona č. 181/2007 Sb., o Ústavu pro studium totalitních režimů a o Archivu bezpečnostních složek, 17 kartonů archiválií z provenience bývalé I. správy SNB. Jedná se o 19 registračních čísel objektových svazků týkajících se převážně tzv. agenturně operativního prostředí - konkrétně Řecka, USA, Číny, Jordánka, Zimbabwe, Kypru, Alžírska, Indie, Indonésie a dalších svazků k různým tématikám. U všech těchto archiválií byl zrušen stupeň utajení a je možno je předložit ke studiu badatelům bez omezení dle zákona č. 499/2004 Sb.

Přidáno: 14.04.2014

Archiv bezpečnostních složek upozorňuje na konferenci spolupořádanou Ústavom pämeti národa

Slovenská policejně-historická společnost ve spolupráci se Slovenskou faleristickou společností, Historickým muzeem SNM a Územní úřadovnou Bratislava X Slovenské sekce IPA organizuje 16. května 2014 v prostorech Bratislavského hradu úvodní ročník konference historiků se zaměřením na historii bezpečnostních složek na území Slovenska.

Cílem konference je prezentovat poznatky získané při výzkumu předmětné problematiky. Konference je určená odborné a laické veřejnosti.

Přidáno: 13.03.2014

Archiv bezpečnostních složek zveřejnil své sborníky v elektronické podobě

Archiv bezpečnostních složek učinil vstřícný krok vůči všem zájemcům o nejnovější historii a zveřejnil na svých webových stránkách elektronickou verzi Sborníků ABS č. 7–10 z let 2009–2012. Laická i odborná veřejnost tak nemusí navštěvovat knihovny a archivy, kde je dostupná tištěná verze Sborníku, ale může si studie i tolik žádané rešerše prostudovat z pohodlí domova.

Přidáno: 05.03.2014

Vyšel nový Sborník Archivu bezpečnostních složek 11/2013

Obálka Sborník Archivu bezpečnostních složek 11/2013 - ilustrační foto

ABS vydal další číslo Sborníku Archivu bezpečnostních složek 11/2013. Paleta odborných článků, materiálových studií a zpráv za uplynulý rok i úsměvných perliček z archivních fondů je opět velmi pestrá. Úvodní studie Jana Břečky je věnována osobnosti plukovníka Otty Wagnera, vojáka Československé armády a příslušníka Francouzské cizinecké legie, účastníka bojů na Blízkém východě i v Severní Africe, který na vlastní kůži zažil také perzekuci ze strany poúnorového režimu. Personálními změnami ve vedení československého četnictva a policie v květnu 1945 se zabývá příspěvek Jindřicha Marka, který popisuje zapojení policie a četnictva do povstání v Praze v květnu 1945 a následně vzájemné vztahy a osudy těch, kteří chtěli získat rozhodující pozice v nově vznikajícím bezpečnostním aparátu. Karolína Honsová zpracovala soudní proces s českým podnikatelem a ekonomem Janem Antonínem Baťou, tvůrcem nadnárodního koncernu, který proběhl v roce 1947. Markéta Bártová z Ústavu pro studium totalitních režimů soustředila svoji pozornost na život a kariéru jednoho z nejsurovějších vyšetřovatelů StB Theodora Běleckého, působícího v Praze koncem čtyřicátých let, a na jednotlivé případy, na jejichž vyšetřování se podílel. Martin Pulec popisuje ve své studii incident z roku 1964, který ve své době vzbudil pozornost v českem i německém tisku a dodnes vyvolává dohady. Oddíl odborných studii uzavírá článek Terezy Pavlíčkové, věnovaný tzv. třetí lidské pochodni, která vzplála v Jihlavě v roce 1969 – Evženu Plockovi.

Přidáno: 09.01.2014

Ochrana státní hranice. 1948–1955

Obálka knihy: Ochrana státní hranice. 1948–1955 - ilustrační foto

Technické muzeum v Brně za přispění Archivu bezpečnostních složek vydalo publikaci Ochrana státní hranice. 1948–1955. Odborná kolektivní monografie s tematikou ochrany státní hranice po druhé světové válce a na začátku studené války je souborným dílem více než dvaceti autorů – odborníků z paměťových institucí, univerzitních pracovišť a soukromých badatelů.

Cena 150 Kč. K zakoupení je publikace na pokladně muzea či k objednání přes gilbertova@technicalmuseum.cz.

Přidáno: 18.11.2013

Konference Ochrana státní hranice v 70. letech – 40 let od poslední výrazné změny v organizaci Pohraniční stráže

Ilustrační foto

Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek si vás dovoluje pozvat na odbornou konferenci Ochrana státní hranice v 70. letech – 40 let od poslední výrazné změny v organizaci Pohraniční stráže.

  • Termín konání: 6.–7. listopadu 2013
  • Program konference
  • Místo konání: Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105, Brno, přednáškový sál, 4. patro
  • Uzávěrka přihlášek příspěvků: 15. 9. 2013

Přidáno: 11.09.2013

Setkání mladých pracovníků z institucí historické paměti z celé EU

Museum of Genocie Victims - jedna z původních cel byla přeměněna na malý památník židovských obětí

Ve dnech 22.–24. srpna 2013 se na základě pozvání současného předsednického státu Evropské unie, Litvy, v této zemi uskutečnilo setkání mladých do 35 let z různých evropských institucí, které se zabývají studiem moderních dějin, resp. obou totalitních režimů. Za Českou republiku se této akce účastnila PhDr. Jitka Bílková z Archivu bezpečnostních složek a Mgr. Eva Kubátová jako zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů.

Pro účastníky setkání připravila litevská strana kromě konference další program. Ten se skládal z návštěv památníků, muzeí a různých pietních míst (Museum of Genocide Victims, Center of Tolerance, Memorial Komplex of Tuskulenai Peace Park, Paneriai Memorial, Hill of Crosses v Merkine, park totality v Grutas) a setkání s účastníkem partyzánských bojů J. Jakavonisem.

Přidáno: 11.09.2013

Získali jsme dokumenty z Ukrajiny

Kyjev, 18.–20. června 2013 – Sedmdesát naskenovaných a přepsaných dokumentů ukrajinské NKVD, které se týkají se perzekuce československých občanů, to je jeden z výsledků cesty do Kyjeva.

Přidáno: 03.07.2013