Aktuálně


Jmenování nové ředitelky Archivu bezpečnostních složek

Dne 25. 4. 2013 byla po projednání s Radou Ústavu pro studium totalitních režimů ředitelkou ÚSTR Mgr. Pavlou Foglovou odvolána dosavadní ředitelka Archivu bezpečnostních složek PhDr. Zlatuše Kukánová. Následujícího dne byla ředitelkou Archivu jmenována Mgr. Světlana Ptáčníková.

Přidáno: 03.05.2013

Zasedání výboru České archivní společnosti

Dne 28. února se konalo v prostorách Archivu bezpečnostních složek v budově Siwiecova pravidelné zasedání výboru České archivní společnosti. Česká archivní společnost (ČAS) je dobrovolným profesním sdružením archivářů včetně důchodců, vysokoškolských učitelů a posluchačů pomocných věd historických a archivnictví i dalších příznivců a sympatizantů z řad odborné i laické veřejnosti (www.cesarch.cz).

Vedení ABS seznámilo členy výboru ČAS s aktuální situací v organizaci. Současně výbor ČAS navštívil pracoviště lustrací a badatelnu, na které proběhla prezentace elektronického archivu. Společná diskuze potvrdila jednak tu skutečnost, že ABS řeší stejné problémy jako ostatní archivy v ČR (hledání odpovídající budovy pro ukládání archiválií, nedostatek času na zpracování fondů), na druhou stranu má i ABS své specifické úkoly, které vyplývají z vlastní podstaty spravovaných dokumentů, včetně jejich vyhledávání a zpřístupnění pro žadatele.V budoucnu mohou další formy spolupráce mezi ČAS a ABS pokračovat na bázi exkurzí studentů v ABS či na aktivní účasti ABS při Mezinárodním dni archivů.

Přidáno: 11.03.2013

Role a význam institucí historické paměti

Dne 26. února 2013 proběhl k 5. výročí vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek pod patronací Milana Štěcha na půdě Senátu Parlamentu České republiky mezinárodní seminář Role a význam institucí historické paměti.

Přidáno: 27.02.2013

Jednání Evropské archivní sítě

Dne 25. února 2013 proběhlo na půdě Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek jednání Evropské archivní sítě institucí spravujících dokumenty bezpečnostních složek (European Network of Official Authorities in Charge of the Secret-Police Files), kterého se zúčastnili zástupci Výboru pro zveřejňování dokumentů a zveřejňování vazeb občanů Bulharska ke Státní bezpečnosti a zpravodajské službě Bulharské lidové armády (COMDOS), Úřadu spolkového zmocněnce pro dokumenty státobezpečnostní služby bývalé NDR (BStU), Historického archivu maďarské státní bezpečnosti (ABTL), Institutu národní paměti - Komise pro vyšetřování zločinů proti polskému národu (IPN), Národní rady pro studium archivů Securitate (CNSAS) a Ústavu pamäti národa (ÚPN).

Přidáno: 26.02.2013

Výstava Jan Palach ’69 ve Varšavě

Plakát: zahájení výstavy Jan Palach ’69

Dne 27. února 2013 se v 17. hodin ve vestibulu Varšavské univerzitní knihovny (ul. Dobra 56/66) uskuteční vernisáž výstavy Jan Palach ´69, kterou připravilo České centrum ve Varšavě, Národní muzeum a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Partnery výstavy jsou Archiv bezpečnostních složek a Ústav pro studium totalitních režimů. Vernisáže se zúčastní režisérka filmové trilogie Hořící keř Agnieszka Holland a spoluautor výstavy Petr Blažek.

Další informace o výstavě a doprovodných akcích jsou dostupné na stránce Českého centra ve Varšavě.

Přidáno: 21.02.2013

Pozvánka na seminář Role a význam institucí historické paměti

Pozvánka na mezinárodní seminář Role a význam institucí historické paměti (Praha, Senát PČR, 26.02.2013)

Přijměte pozvání na mezinárodní seminář s tématem Role a význam institucí historické paměti, který proběhne dne 26. února 2013 od 10.00 v prostorách Jednacího sálu Senátu PČR pod záštitou předsedy Senátu, pana Milana Štěcha.

Dovolujeme si Vás upozornit, že vstup do Senátu je možný pouze po předchozí registraci na eva.kubatova@ustrcr.cz a s předložením občanského průkazu/pasu spolu s vytištěnou pozvánkou, kterou naleznete v příloze.

Přidáno: 20.02.2013

Vyšel nový Sborník Archivu bezpečnostních složek 10/2012

Ilustrační foto

ABS vydal další číslo Sborníku Archivu bezpečnostních složek 10/2012. Sborník obsahuje vědecké práce, studie a zprávy za uplynulý rok. Poprvé zde čtenáři najdou kromě tradičního resumé jednotlivých přípěvků v angličtině i resumé v němčině.

Pro zájemce o osobní odběr bude k dispozici v badatelnách ABS.

Přidáno: 09.01.2013

Návštěva partnerské organizace IPN ve Varšavě a účast na konferenci Colloquia Jerzy Skowronek dedicata ve dnech 1.–6. 10. 2012

Delegace Archivu bezpečnostních složek se zúčastnila ve výše uvedených dnech návštěvy IPN ve Varšavě a konference, kterou uspořádala Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ve spolupráci s IPN. První den návštěvy byli zástupci ABS přivítáni v hlavní budově IPN na ulici Towarova. Polští pracovníci představili činnost jednotlivých sekcí Archivu IPN. Cílem bylo zprostředkovat aktivity týkající se zpracování kartoték a archivních materiálů, vytváření elektronických databází a Digi-archu. Delegace měla možnost rovněž nahlédnout do badatelny a depozitářů...

Přidáno: 07.11.2012

Mezinárodní putovní výstava Totalita v Evropě

Dne 17. září 2012 se zástupci Archivu bezpečnostních složek zúčastnili vernisáže výstavy „Totalita v Evropě“ v bratislavském divadle Aréna. Je symbolické, že výstava zahájila svoji pouť právě v tomto divadle, v jehož čele stojí známý slovenský herec Juraj Kukura (mající s komunistickým režimem své osobní zkušenosti) a které iniciuje původní hry se společensko-politickými náměty, jako např. Dr. Gustáv Husák, Komunizmus a nejnověji Holokaust.

Přidáno: 24.09.2012

Služební cesta zástupců Archivu bezpečnostních složek do Bratislavy a Budapešti ve dnech 22.–24. 8. 2012

Návštěva Historického archivu státobezpečnostních služeb Maďarska

Ve dnech 22.–24. srpna 2012 se zúčastnili PhDr. Zlatuše Kukánová a Mgr. Pavel Kugler z Archivu bezpečnostních složek setkání u příležitosti konání Evropského dne připomínky oběti totalitních režimů. Cílem akce bylo připomenout podpis paktu Ribbentrop-Molotov, jenž negativně předznamenal na další desetiletí osudy národů střední a východní Evropy. Součástí programu byla prohlídka Muzea teroru v Budapešti, výstava týkající se litevského hnutí odporu po roce 1945, a konference Konfrontace s minulostí, která vrcholila podepsáním deklarace k založení společného muzea, jež by komplexně reflektovalo nedávnou „totalitní“ minulost zúčastněných zemí...

Přidáno: 28.08.2012